Az életmódváltás, mindannyiunk fejében megfogalmazódik előbb vagy utóbb, viszont nem mindig sikerül tartósan átültetni a gyakorlatba. Mindenkinek él egy kép a fejében arról, mit is jelenthet az egészséges életmód. Sokan az egészséges életmódot egyben lemondással, önmegtartóztatással és vasakarattal azonosítják. Amikor megszületik az elhatározás, előszeretettel fordulunk az internethez segítségért és sajnos a túláradó ellentmondásos információk és divatdiéták, sokszor már akkor elveszik a kedvünket az egésztől, amikor még bele sem kezdtünk. Viszont ennek nem kell így lennie.

Ami biztos, hogy senkit nem lehet életmódváltásra bírni, mindenkinek saját magában kell, hogy megszülessen az elhatározás. Én ahhoz szeretnék segítséget nyújtani, hogy ne múljon el a motiváció már a kezdeteknél. Nem vagyok táplálkozási szakértő, amiket leírok, az egyrészt saját tapasztalaton, másrészt rengeteg tudományos anyag és könyv elolvasásán alapul. Szerintem az életmódváltás akkor lehet sikeres, ha fokozatosan apró változtatásokat eszközölünk a szokásainkban, mivel egy drasztikus fogyókúrával csak az ellenkező hatást fogjuk elérni. Ha fokozatosan történik az átállás, akkor a család többi tagja sem fog ellenkezni, és szinte észrevétlenül állunk át, időt hagyva a szervezetünknek is a változásra. Nem kell megválnunk a kedvenc ételeinktől, csak meg kell találnunk a megfelelő alternatívákat. Nőként, feleségként, anyaként a mi felelősségünk a szeretteink egészsége, és a mi példamutatásunk ad mintát a gyerekeinknek.
Az átállás egyik nagy előnye még mindamellett, hogy energikusabbak és kiegyensúlyozottabbak leszünk, az az, hogy messze elkerülhetjük az orvosokat és a gyógyszereket. Mindenki kiválaszthatja, ő mit tart reálisnak, mit szeretne ezek közül a tippek közül beépíteni a saját életébe. Ahogy lassan kezdesz átállni, a szervezeted úgyis jelezni fog, hogy jól esik neki a törődés és még többet szeretne kapni. A motivációt a folyamatos és fokozatos változás fogja fenntartani. Amikor elhagysz egy rossz szokást vagy beépítesz egy jó szokást várd meg, amíg beépül az életedbe, majd jöhet a következő jó szokás beépítése a mindennapokba. Fontos, hogy mindig figyeld a tested jelzéseit és légy türelmes magaddal.
Ha életmódot váltasz, nemcsak egészségesebb leszel, hanem boldogabb és kiegyensúlyozottabb, ami a szociális kapcsolataidra is jó hatással lesz. Az életmódváltást 4 nagyobb lépésre, azon belül pedig kisebb lépésekre bontottam, érdemes a sorrendet tartani, hogy biztos lehessen a siker:
Alakíts ki egészséges gondolkodást:
Anélkül, hogy mentálisan nem készülsz fel, nehéz nekikezdeni az életmódváltásnak. Sokan szorongás, frusztráció miatt esnek az érzelmi evés csapdájába. Ha mentálisan megerősödünk, akkor könnyebben vesszük majd a változásokat, és tartós eredményeket érünk el. Íme az egészséges gondolkodáshoz vezető lépések:
- Aludj eleget! Aki nem alszik eleget, hajlamosabb sokkal több kalóriát bevinni a nap során, fáradékonyabb és ingerlékenyebb lesz, ami szintén túlevéshez vezethet. Amikor fáradtak vagyunk csökken a kitartásunk és hamarabb visszatérünk a régi rossz szokásokhoz és a kényelemhez.
- Alakíts ki egy reggeli vagy egy esti rutint, amikor egy kis énidővel kényezteted magad. Ilyenkor meditálj vagy hallgass pozitív megerősítéseket. Ha a gondolataidat pozitív hullámhosszra tereled, akkor nagyobb eséllyel tartasz majd ki a céljaid mellett. Miért a haszna a pozitív megerősítéseknek? A pozitív megerősítések, lelkileg ellenállóvá tesznek a rosszindulatú negatív megjegyzésekkel szemben, ami fontos eleme, hogy életmódot tudj váltani. Tehát bízz magadban, Te is különleges vagy! A meditáció hatására pedig nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb leszel a mindennapokban, ami szintén fontos, ha céljaid vannak.
- Olvass minden nap! Olvashatsz motiváló könyveket, magazinokat, amikből tanulhatsz és inspirálódhatsz. Ez szintén fent tartja a motivációdat, így nem fogod feladni az új szokások felvételét.
- Vizualizáld és írd le az elérni kívánt céljaidat! Próbálj minél pontosabban fogalmazni. A nagy célokat bontsd részcélokra és határozd meg időben is, hogy mikorra szeretnéd elérni az adott célt. Minden este lefekvés előtt nézd át a céljaidat, majd reggel a meditáció után szintén emlékeztesd magad a céljaidra így meg lesz a motivációd, hogy aznap is megtedd a megfelelő lépéseket a céljaid eléréséért.
- Ha van káros szenvedélyed, akkor itt az ideje leszokni róla. Itt is a fokozatosság a lényeg. Egyik napról a másikra nehéz letenni például a cigit. Ezáltal máris elkezded tehermentesíteni a szervezetedet és felkészíted egy egészségesebb testtudatra a tested.

Alakíts ki egészséges étkezési szokásokat:
A testünk egészsége 80%-a a táplálkozáson dől el.
- Mielőtt beleugranánk, először javaslok egy kíméletes méregtelenítést ill. béltisztítást, majd egy bélflórafelépítést, mindezzel tehermentesíted és előkészíted a bélrendszered a pozitív változásokra.
- Hagyd el a cukros és szénsavas üdítőket. Nemcsak savat csinálnak, de függővé is válsz a fogyasztásuk által.
- Gyümölcslevek helyett csak frissen préselt gyümölcs és zöldségleveket igyál. Már napi egy pohár zöldséglé pozitív változásokat eredményez a közérzetedben. Csak 100%os gyümölcs és zöldséglevekre igaz a jótékony hatás. A búzafűlé, céklalé, répalé, nagyon ízletes, hamar meg lehet szokni a fogyasztásukat.
- Igyál elegendő vizet! Szomorúan tapasztalom, hogy sokaknak okoz gondot a napi 2-2,5 l tiszta víz ivása. Van, aki csak megfeledkezik róla, van, aki egyszerűen nem szereti a tiszta vizet. Pedig a szervezetünknek szüksége van rá. Minden sejtünk alkotóeleme, és metabolizmusának a része. Ha nem adsz a sejtjeidnek vizet, az olyan mintha nem ennél. Ha nincs üzemanyag akkor, hogy várhatod el a testedtől, hogy tökéletesen működjön. Ha dehidratáltak vagyunk csökken a koncentráló képességünk, megfájdulhat a fejünk. Kiszáradhat a bőrünk és a nyálkahártyánk ezáltal fogékonyabbak leszünk a vírusos és bakteriális megbetegedésekre. Ha nagyon nem szereted a tiszta vizet tegyél bele epret bazsalikommal, vagy uborkát mentával, tehetsz bele citromlevet és gyömbért.
- Reggelizz! A reggelit nem érdemes kihagyni, mivel energiát ad, ellátja az agyunkat a megfelelő tápanyagokkal, így jobban tudunk koncentrálni. Kutatások is alátámasztják, hogy aki reggelizik, az a nap folyamán is kevesebb kalóriát vesz magához.
- Igyál zöld teát, matcha teát, gyógynövényteákat. Természetes úton élénkítenek.
- Idd a kávédat egészségesebben
- Távolítsd el az étrendedből a finomított fehér cukrot, mivel nemcsak az emésztésünk hálálja meg hanem a bőrünk is. A cukor a legaddiktívabb ízfokozó, amit az élelmiszeripar szinte mindenbe beletesz. Helyette használj természetes édesítőket pl.: méz, kókusz cukor, juharszirup, stevia.
- Vezesd be a turmixokat az étrendedbe. Az elkészítési variációk száma végtelen. Nemcsak gyümölcsöket érdemes bele tenni, hanem zöldségeket, is. Pl. a spenót és a cukkini íze nem érződik, ha gyümölcsökkel turmixolod össze. Fokozhatod a turmixod értékét chia maggal, lenmaggal vagy kendermaggal, továbbá maca porral vagy spirulina porral. Szinte végtelen a lehetőség. itt mindenki kiélheti a kreativitását. A gyerekek is imádják.
- Finomított fehér búzaliszt helyett, álljatok át más lisztekre (ősi gabona lisztek: alakor, tönke, tönköly, vagy kókusz, mandula stb.)
- A tehéntejet érdemes kecsketejre cserélni, ami sokkal egészségesebb, de még jobb, ha átállsz növényi tejekre (zab, mandula, kókusztej stb.).

Alakíts ki egy egészséges rutint a testmozgásra:
- Ha már az étkezésben meghoztad a változásokat, bizonyára jobban érzed már magad, úgyhogy lassan vezesd be az életedbe a sportot. Kezdd először csak napi 10-15 perc könnyű mozgással pl. jóga, úszás vagy séta.
- Ha már érzed a jótékony hatását a mozgásnak akkor kezdj el tornázni, súlyzós edzéseket is csinálni.
- Hogy változatos legyen a mozgás, egészítsd ki a palettát futással vagy kerékpározással.
- Ha már megszeretted a sportot válassz ki magadnak 3-4 mozgásformát, amit felváltva csinálsz, napi minimum 20 percben és akkor biztosan nem fogod megunni.

Erősítsd az immunrendszeredet:
- Párologtass illóolajokat, mert rendkívül jó hatásaik vannak. Jó hatással vannak a hangulatunkra és az immunrendszerünkre is.
- Reggelente bevezetheted a citromos vizet éhgyomorra. Itt is sok a variációs lehetőség.
- Használj fahéjat a kávédba, nemcsak finom, hanem gyulladáscsökkentő és vírusölő is egyben.
- Használj egészséges fűszereket a főzésnél: oregánó, kurkuma, gyömbér, fahéj stb.
- Szedj jó minőségű vitaminokat.
